מנגישים לעסק שלך תובנות מדויקות מבוססות נתונים ומחקר דיגיטלי

כיצד מחקר שוק יכול לשמש ככלי לגיוס משקיעים

בין אם מדובר במיזם חדש ובין אם בחברה קיימת, משקיעים עשויים להוות מקור מימון משמעותי ביותר, לצד ההון העצמי והלוואות לסוגיהן. יחד עם זאת, הדרך אל הלב ואל הכיס של המשקיע איננה פשוטה, ולא די בחיוך יפה, בחליפה נאה, במצגת מושקעת או אפילו במיזם או מוצר קיים עם פוטנציאל טוב. ברור שהפוטנציאל העסקי-כלכלי חייב להתקיים, אך כאשר מגיעים לפגישה עם משקיע או קבוצת משקיעים, חובה להיות ערוכים לשאלות ולתת בדיוק את המידע הדרוש לקבלת החלטות.

על פי רוב, המשקיע אינו עומד לשחק תפקיד מרכזי בהתנהלות השוטפת של החברה, כך שמעבר לתמונה כללית ותמציתית אין לצלול אל פרטי הפרטים של הניהול הפנימי. יחד עם זאת, מה שחובה לעשות הוא לתת למשקיעים מידע לקבלת החלטות ובדגש על סביבת השוק והיסוד להניח שהחברה/המיזם עומדים להצליח. יש לזכור כי המשקיע אינו בהכרח מצוי במה שקורה בתחום הפעילות הרלוונטי, ומאידך הוא אמור להכניס את ידו עמוק לכיס. לשם כך חייבים ליצור מצגת למשקיעים המתארת באופן ברור וצלול את סביבת השוק, החל בקהל היעד, דרך המתחרים ועד לדרכי השיווק והפרסום האפקטיביות. מחקר שוק מספק מענה לסוגיות אלו ונוספות.

כיצד נעזרים במחקר שוק

למרבה הצער, לא כל היזמים והחברות הנערכים לקראת פנייה למשקיעים, מבינים את חשיבותו של מחקר השוק. ואולם, עליהם להבין כי כל משקיע ירצה לקבל תשובות לשאלות כגון אפשרויות התרחבות של העסק, מהי רמת המכירות הצפויה, מהו נתח השוק הפוטנציאלי, היכן יופץ המוצר וכיצד, מהם הרגלי הצריכה בשוק היעד, מיהם המתחרים העיקריים, ועוד. שאלות אלו ונוספות נשאלות הן כדי לבדוק את פוטנציאל וכדאיות ההשקעה, והן כדי לבחון את מידת הרצינות של מציג המצגת. לפיכך, ביצוע מחקר שוק רציני בעזרת מידענות עסקית מקצועית, הינו צעד מתבקש וחיוני לפני פנייה למשקיעים, שגם מגדיל את הסיכויים לאוריינטציה חיובית.

מחקר שוק המבוצע כהלכה נותן מידע למשקיע מהיבטים רבים, ובסופו של דבר מאפשר ליזם להראות כי יש יסוד טוב להניח שהכסף שיושקע יוחזר ובתשואה נאה. בין היתר, מחקר שוק מסייע להעריך מיהם השחקנים המרכזיים כיום בשוק ומי נמצא בעלייה, היכן מצויות נקודות הכוח והתורפה של המתחרים, אילו אסטרטגיות מצליחות יותר או פחות, כיצד קהל היעד תופס את המתחרים, היכן מצויים היתרונות לעומת המתחרים, וכדומה.

בנוסף, מחקר השוק המבוסס על מידע עדכני ורלוונטי, ועל אנליזות מתקדמות של האינפורמציה, מאפשר לבנות את סיפור אסטרטגיית הצמיחה. כלומר, כיצד הכסף שישקיע היזם ישמש להצמחת העסק, תוך התחשבות בסביבת הפעילות שלו. לשם כך צריך להבין מהו פוטנציאל השוק הכללי והנתח הרלוונטי למיזם, אילו הזדמנויות התרחבות קיימות בשווקים נוספים, אילו חסמים בירוקרטים ואחרים עשויים להתגלות, וכן הלאה.

עוד שאלה חשובה שעליה עונה מחקר שוק, היא היכן המוצר יופץ ובאילו דרכים. למעשה, זוהי שאלה חשובה לא פחות מהמוצר עצמו, ויש להבין את אפיקי ההפצה ואת אסטרטגיית השיווק המועילים ביותר, בהתאם לסיווג הלקוחות – למשל קמעונאי או סיטונאי, מהם הרגלי ההוצאות של קהלי היעד, הרצונות והצרכים שלהם, וכדומה. מחקר שוק מסייע להבחין בדפוסים ומגמות ולקבל תמונת מצב עדכנית לגבי לקוחות קיימים ופוטנציאליים, כאשר בהמשך נתוני המחקר גם ישמש לפילוח מעמיק יותר של הלקוחות ולבניית אסטרטגיית השיווק היעילה ביותר.

לסיכום, מחקר שוק הוא יסוד ובסיס לפני פנייה אל משקיעים. באמצעותו ניתן לקבל מידע המשמש למענה על שאלות, בתוך המצגת ומחוצה לה, באופן המאפשר למשקיעים להבין את פוטנציאל ההשקעה והסיכון, את הרציונאל שמאחורי האסטרטגיה הנבחרת, ולהתרשם לחיוב ממידת הרצינות של היזם. מעבר לכך, הנתונים, התובנות והמסקנות של מחקר השוק עוד ימשיכו לשמש את החברה בהחלטות ובנקיטת הצעדים הבאים.

לפרטים נוספים בנושא הנכם מוזמנים לפנות אל חברתנו בטלפון 072-3972012.

השאירו תגובה

InfoTarget

InfoTarget – היא חברה למידענות ולמודיעין עסקי-תחרותי, המעניקה ללקוחותיה פתרונות מידע חדשניים. לחברה ניסיון של למעלה מ-7 שנים באספקת שירותי מידענות לחברות מהמגזר הציבורי והפרטי בתחומים רבים ומגוונים: שיווק, תשתיות, אקדמיה, יזמות, מו”פ, ייעוץ עסקי ואסטרטגי, ביטחון, חינוך, בריאות, תיירות ועוד.

צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

פוסטים אחרונים

כתבו לנו

דילוג לתוכן